Во Битола промовиран Музејскиот зборник број 24

од admin_kult

Во Битола беше промовиран Музејскиот зборник број 24, кој опфаќа голем број стручни и искуствени научни трудови од областа на археологијата, етнологијата, историјата и уметноста како дел од нашето културно наследство.

Книгата претставува избор од содржини поврзани со многу димензии и форми на културата, а и оваа година, како и минатата, Министерството за култура издвои 170 000 денари за негова реализација.

На промоцијата, министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска истакна дека културното наследство е во срцето на европскиот начин на живот. „Мојата амбиција е да ги охрабрам луѓето, особено децата и младите, да го истражуваат богатото и разновидно културно наследство на Северна Македонија и да размислуваат за местото што го зазема во животот на сите“, рече Костадиновска-Стојчевска.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе