„Вилает“ – концерт во Филхармонијата со маестро Шаровски и хорнистот Боштјан Липовшек

од admin_kult

В петок (5 мај), со почеток во 20 часот, оркестарот на Националната филхармонија ќе го изведе концертот „Вилает“, на кој како солист ќе настапи хорнистот Боштјан Липовшек од Словенија, а диригент е маестро Јерухам Шаровски од Израел.  

На програмата се „Унгарски танц бр. 1“ и Четвртата симфонија од Јоханес Брамс и Концертот за хорна и оркестар од Реинхолд Глиер.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе