Викендов премиера на „Инсомнија“, прва професионална претстава на струшкиот Центар за култура

од admin_kult

Во Центарот за култура „Браќа Миладиновци“ во Струга денеска и утре, 15 и 16 декември 2023 година, со почеток во 19:00 часот премиерно ќе биде изведена монодрамата „Инсомнија“, по текст на стружанецот Димитрие Дурацовски.

„Инсомнија“ е прва професионална претстава во продукција на НУ Центар за култура „Браќа Миладиновци“ од Струга.

Во монодрамата игра Александра Пешевска. Режисер е Мирослав Петковиќ, асистент на режија Мишо Димитриевски-Шипе, сценограф и костимограф е Билјана Гулеска и инспициент е Бојан Секулоски. Музиката е на Томислав Темелкоски, а драматургијата на: Јаков Попоски, Ѓорги Крстески, Ненад Јолдески.

Претставата се реализира со финансиска поддршка од Министерството за култура.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе