Балетската претстава „Госпоѓиците од Авињон“ во Националната опера и балет

од admin_kult

Во Националната опера и балет вечер ќе биде изведена балетската претстава „Госпоѓиците од Авињон“.

Во балетската претстава настапуваат: Александра Мијалкова, Мими Поп-Алексова Атанасовска, Ивана Коцевска, Саша Евтимова, Христина Наќевска, Мирослав Митрашиновиќ, Балаж Лашеи, Агим Бафтии, Ендру Кук.

Музиката во претставата е на Калиопи Букле, a кореографијата и режијата се на Олга Панго. Либретото и драматургијата се на Сашо Димоски, костимограф е Раде Василев, а на мултимедијата и дизајнот работеше Емил Петров, на дизајнот на светло – Милчо Александров, а на дизајнот на шминкa – Златица Поповска. Асистенти на кореографот се Горан Божинов и Саша Евтимова. Користени се сценографски елементи од операта „Змејовата невеста“ чиј сценограф е Валентин Светозарев.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе