Археолошка изложба во Заводот и музеј – Струмица

од admin_kult

Во НУ Завод и музеј – Струмица денеска (28 декември), во 14 часот, ќе биде отворена археолошката изложба „Материјалната култура на праисториските заедници во Струмичко-радовишкиот Регион“. Автор на изложбата е м-р Зоран Рујак, кој е еден од истражувачите во Струмичко-радовишкиот Регион.

Изложбата, која се реализира во соработка со НУ Завод и музеј – Штип и Археолошкиот музеј на Северна Македонија, е во рамките на одбележувањето на јубилејот 70 години од постоењето на Заводот и музеј – Струмица.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе