Ансамблот на албански народни ора и песни награден во Турција

од admin_kult

Ансамблот на албански народни ора и песни на Република Северна Македонија учествуваше на 23. Меѓународен фолклорен фестивал во Бујукчекмеџе, Истанбул, Турција.

На фестивалот  кој се одржа од 30 јули до 7 август  годинава и на кој учествуваа ансамбли од 25 земји во светот, ансамблот на албански народни ора и песни ја освои првата награда „Меѓународен златен мост“.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе