obrakanje-minister

Придружете ни се на Facebook

Соопштенија

  • 0
  • 1
  • 2
  • 3

Државниот секретар Бехиџудин Шехаби се обрати на трибината „Националните симболи и политичкиот идентитет во Република Македонија“

25.5.2017

News image

Обврска на секое општество и држава е да се грижи за националниот идентитет на сите граѓани кои го сочинуваат тоа општество. Националниот идентитет на секој поединец треба да биде во центарот на вниманието на институциите чија обврска е да се грижат за зачувување и негување на таа компонента на човековото би... Повеќе

Театар Комедија освои две награди на два фестивала во Босна и Херцеговина

23.5.2017

News image

Со овие награди, посочуваат, се потврдува квалитетот на Театар Комедија со што тој се поставува на регионалното театарско небо како важен сегмент од театарското живеење во жанрот комедија ..... Повеќе

Благодарници за учесниците во изградбата на новата концертна сала

22.5.2017

News image

Во изградбата на овој комплексен објект во изминатите години е вложена голема посветеност, многу енергија и љубов, големо знаење на многу луѓе, голема поддршка на граѓаните, големо разбирање на политичките структури и најважното, голема љубов од сите нас, заедно ..... Повеќе

Со Трпчески и Ашкенази вечер се отвора новиот објект на Македонската филхармонија

21.5.2017

News image

Македонската филхармонија, која е најстара институција од областа на музичко-сценската дејност во Република Македонија, новиот објект го добива по 73 години од постоењето ..... Повеќе

Хуманитарна изведба на мјузиклот „Тајно моја“ на Мајските оперски вечери

16.5.2017

News image

„Тајно моја“ премиерно беше изведен во март годинава и е копродукција на Македонската опера и балет и фондацијата „Тоше Проески“ во чест на најголемата македонска музичка ѕвезда Тоше Проески ..... Повеќе

Мегапопуларната виолинистка Ванеса Меј вечерва настапува во Скопје

15.5.2017

News image

Ванеса Меј Венкорн Николсон, професионално позната како Ванеса Меј, е британска мегапопуларна виолинистка. Атрактивната и популарна виолинистка некогаш била нарекувана „чудо од дете“, а сега е една од најпознатите виолинистки на сите времиња ..... Повеќе

Македонската книжевност првпат ќе биде претставена на Саемот на книгата во Варшава

15.5.2017

Меѓународниот саем на книгата во Варшава е еден од најголемите во овој дел на Европа. Оваа година ќе учествуваат околу 800 издавачи од 32 држави од пет континенти, а земја почесен гостин ќе биде Германија ... Повеќе

КИЦ на РМ во Софија организатор на книжевни настани и изложби во претстојниот период

15.5.2017

News image

КИЦ оваа година, меѓу другите настани, ќе ги промовира книгите од македонски автори кои се преведени на бугарски јазик преку Конкурсот на Министерството за култура за субвенционирање странски издавачи кои објавуваат преводи на македонски дела ..... Повеќе

Свечено отворање на Павилјонот на Република Македонија во рамките на 57-то издание на Биеналето во Венеција

11.5.2017

News image

Официјален претставник на Република Македонија на оваа најголема и најзначајна интернационална ревија на уметноста во светот е реномираниот уметник Томе Аџиевски, кој, со поддршка од Министерството за култура, ќе се претстави со проектот „Red carnival“ (Црвен карневал) ..... Повеќе

Промоција на македонска современа музика на сцените во Мароко

11.5.2017

News image

Годинешното издание вклучи 220 учесници, како и културни и образовни делегации од десет земји: Шведска, Гвинеја-Бисао, Италија, Холандија, Шпанија, Панама, Бугарија, Ирска, Македонија и Мароко,која е земја домаќин ..... Повеќе

Во Тетово отворена изложбата „Народите од долината на реката Омо”

11.5.2017

News image

На овој културен настан присуствуваше и францускиот амбасадор Кристијан Тимоние, кој исто така се обрати пред присутните, акцентирајќи ја уникатноста на оваа изложба и истовремено нагласувајќи ја улогата на Тетово во развојот на дијалогот меѓу заедниците во Македонија ..... Повеќе

Заменик-министерот за култура Драган Недељковиќ оствари работна средба со Јалчин Топчу, главен советник на претседателот на Турција

10.5.2017

News image

Заменик-министерот за култура Драган Недељковиќ денеска оствари работна средба со Јалчин Топчу, главен советник на претседателот на Турција и поранешен министер за култура и туризам на оваа земја ..... Повеќе

Орден за заслуги за Македонија за Македонската опера и балет

9.5.2017

News image

Македонската опера и балет (МОБ) е основана во 1947 година во рамките на тогашниот Македонски народен театар и до 2004 имаше три ансамбли -  Драма, Опера и Балет. Од 2004-та, со акт на Владата на РМ, МОБ е самостојна национална установа ..... Повеќе

„Травијата“ ги отвора јубилејните 45. „Мајски оперски вечери“

8.5.2017

News image

Со премиерата на операта „Травијата“ од Џузепе Верди во режија на Верена Штојбер од Германија, на 9 мај во Салонот на Македонската опера и балет традиционално ќе бидат отворени годинашните јубилејни 45. „Мајски оперски вечери“. Диригент е реномираниот гостин од Италија, маестро Џанлука Мартиненги, сценографијата и костимите се на Софија Шнајдер од Германија, додека кореографијата е ... Повеќе

МОБ ќе ги одбележи Европските оперски денови

4.5.2017

News image

Над 70 оперски институции од 18 држави, меѓу кои и Македонија, и оваа година ќе ги отворат своите врати од 5 до 14 мај за публиката нудејќи им содржини посветени и инспирирани од опер... Повеќе

Во продажба билетите за првиот концерт на Филхармонијата во новата сала

2.5.2017

News image

На првиот концерт на Филхармонијата во нејзиниот нов дом ќе бидат изведени дела од Трајко Прокопиев, Сергеј Прокофјев и Петар Илич Чајковски ..... Повеќе

Пет опери, три балетски претстави и два рецитала на 45. Мајски оперски вечери

28.4.2017

News image

Традиционално, фестивалот ќе биде отворен на 9 мај - оваа година со премиера на „Травијата“ од Верди, нова постановка во режија на Верена Штојбер од Германија и со сопранистката Ана Дурловски во насловната улога. Претставата ќе биде репризирана на 11 мај ...  ... Повеќе

Конкурс за доделување на државната награда „11 Октомври“ во 2017 година

28.4.2017

КОНКУРС ЗА ДОДЕЛУВАЊЕ НА ДРЖАВНАТА НАГРАДА „11 ОКТОМВРИ“ ВО 2017 ГО... Повеќе

Изложба на стари фотографии на Скопје во Бурса

27.4.2017

News image

На овој културен настан како претставник од Министерството за култура присуствуваше државниот секретар Бехиџудин Шехаби. Покрај државниот секретар Шехаби, присуствуваа и Ирина Кротокова од Секторот за меѓународна соработка и соработка со УНЕСКО и Даниела Николова од Музејот на Македонија како куратор на изложбата и носител на проектот ..... Повеќе

„Травијата“ со Ана Дурловски за отворање на 45. Мајски оперски вечери

27.4.2017

News image

Со премиера на операта „Травијата“ од Џузепе Верди во режија на Верена Штојбер од Германија, на 9 мај во Македонската опера и балет ќе бидат отворени 45-тите Мајски оперски вечери.  Во насловниот лик ќе настапи сопранот Ана Дурловски, диригент е Џанлука Мартиненги од Италија, сценографијата и костимографијата се на Софија Шн... Повеќе

Отворена изложба на плакати на Михајло Арсовски, еден од најавтентичните претставници на графичкиот дизајн

26.4.2017

News image

Оваа изложба е прва од низата настани кои ќе се реализираат во наредниот период во рамките на проектот „Заборавените македонски уметници“ преку кој Музејот на современата уметност ќе им оддаде почит и внимание на македонските автори кои целиот свој уметнички влог и професионален ангажман го вложиле во градењето на уметничката сц... Повеќе

Гала-концерт по повод 70 години Македонска опера

26.4.2017

News image

На концертот ќе бидат изведени арии, дуети, терцети, квартети, оркестарски и хорски нумери од светски автори. Диригенти ќе бидат Бисера Чадловска и Иван Еминовиќ, а режисер е Дејан Прошев ..... Повеќе

Презентација на бугарското издание на „Јавна и културна дипломатија“ од Васко Шутаров во Софија

26.4.2017

News image

Книгата ќе ја претстават Марјан Ѓорчев, амбасадор на Македонија во Бугарија; Дејана Данаилова, директорка на Дирекцијата „Меѓународни и регионални дејности” во бугарското Министерство за култура и Пламен Тотев од издавачката куќа „Изида”, а обраќање ќе има и авторот на книгата, Васко Шутаров ..... Повеќе

Успешна изведба на театарската кореодрама „Дениција“ во Брисел

25.4.2017

News image

Со изведбата на оваа копродукциска претстава работена заеднички од Народниот театар од Охрид и парискиот театар „Иси е ла“, беше затворен фестивалот „Балкан трафик“, а оцените за претставата се дека нејзината поетска, музичка и кореографска сила ги освоила срцата на белгиската публика ..... Повеќе

НУБ „Св. Климент Охридски“ го одбележа Светскиот ден на книгата и авторското право

24.4.2017

News image

На чествувањето во НУБ беа прочитани годинашните пораки - светската, на генералниот директор на УНЕСКО Ирина Бокова, и македонската порака која оваа година ја напиша филозофот и поет, проф. д-р  Иван Џепароски ..... Повеќе

Одбележување на Светскиот ден на книгата и авторското право

24.4.2017

Во Универзитетската библиотека, покрај пораките, ќе се чита поезија од Блаже Конески преведена на шпански јазик, ќе се одржи изложба на преведени книги од македонската книжевност на странски јазици во издание на странски ... Повеќе

Филмот „Ах, љубов моја“ премиерно на Скопскиот филмски фестивал

20.4.2017

News image

Проектот е поддржан од Агенцијата за филм на Република Македонија во 2015 година со 14,3 милиони денари, а е завршен само за две години. Вкупниот буџет на филмот е околу 20 милиони денари ..... Повеќе

Министерката за култура во посета на Албанскиот театар

20.4.2017

News image

Станува збор за прв голем зафат за целосна реконструкција на Театарот, по повеќе од 40 години од постоењето на објектот, за чија реализација е задолжена италијанската фирма „Скиентиа СРЛ“. Во изминатиот период се работеше на изведба на сценската технологија, се финализира изведбата на фасадата во пациото на објектот, електричните инсталации и ... Повеќе

„Животот е прекрасен“ во режија на Александар Морфов ја воодушеви унгарската публика

20.4.2017

News image

За Македонскиот народен театар на фестивалот МИТЕМ ова е второ гостување, театарот учествуваше и пред две години со претставата Вечната куќа во режија на Дејан Пројковски. Но МНТ не застанува тука... по „Винер фествохен“ во Австрија со премиерната изведба на „Соларис“ и гостувањето на фестивалот во Клуж со претставата „Електра“, пр... Повеќе

МНТ со „Животот е прекрасен" на фестивалот „Митем“ во Будимпешта

18.4.2017

News image

Македонскиот народен театар со претставата „Животот е прекрасен“, во режија на Александар Морфов, утре ќе гостува на престижниот Меѓународен театарски фестивал „Митем“ во Будимпешта ..... Повеќе

Битолскиот театар со огромен успех гостуваше во Санкт Петербург

18.4.2017

News image

Ансамблот на Народниот театар-Битола синоќа во театарот „Вера Комисаржевскаја“ во Санкт Петербург, со огромен успех пред тамошната публика го изведе музичко-сценскиот перформанс „Шекспир засекогаш“ ..... Повеќе

Министерката за култура го проследи велигденскиот концерт на „Танец“

17.4.2017

News image

„Танец", освен во Скопје, овој месец ќе има свои настапи и низ другите градови во земјава ..... Повеќе

Фотогалерии

  • 0
  • 1
  • 2

oglas

 
    

Линкови

vladamkpretsedatel

sobraniee-demokratija-banner

uslugigovmkkomisija-za-pris-jk

sekretarijatzaeuinvest-macedonia

uzknunesco

ohridsko-letongm

mobmf

logo_tanecarheoloski-vesnik

exploring-macedonia

macefdrr     

 cultema_logo    msu_logo_mk