Шведскиот документарен филм во фокус во августовската филмска програма на Кинотека

од admin_kult

Од 10 до 15 август во Кинотека започнуваат Деновите на шведскиот филм, а публиката ќе може да проследи проекции на 5 шведски документарни филмови.

Шведскиот квир филм „Предрасуди и гордост“ ќе биде прикажан  утре, четврток 10 август,  со почеток во 20 часот, додека филмот „Историја – конци за сами“ ќе биде прикажан на 11 август, петок, во 20 часот. Во сабота, на 12 август, во 20 часот ќе се одржи проекција на „Децата на непријателот“,  а филмот „Една приказна за хорот Тенста“ ќе биде прикажан во понеделник, 14 август, со почеток во 20 часот.

Програмата со фокус на шведскиот документарен фил ќе заврши на 15 август, вторник, со прикажувањето на филмот „Сабаја“ во 20 часот.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе