„Циклус  19 II“ – изложба на Христина Зафировска

од admin_kult

Во Галеријата MC во Њујорк денеска, 2.11.2023 година (четврток), во 18:00 часот ќе биде отворена ликовната изложба „Циклус 19 II“ на академската уметница Христина Зафировска.

Христина Зафировска, преку своите дела, на апстрактен и сликовит начин ги прикажува реалното и невидливото со голо око, поттикната од промените на животниот тек, настанати од пандемијата.

Зафировска досега реализирала повеќе индивидуални проекти, кои се презентирани во Германија, Франција, Бугарија, Турција и во повеќето градови во земјава.

Изложбата се реализира со поддршка од Министерството за култура, а во соработка со македонскиот Културно-информативен центар во Њујорк.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе