„Танец“ со концерт во чест на Васка Илиева

од admin_kult

Ансамблот за народни игри и песни „Танец“ денеска во Домот на АРМ, со почеток во 20:00 часот, ќе одржи концерт во чест на 100-годишнината од раѓањето на доајенката на македонската народна песна, Васка Илиева.

Концертот е замислен како ексклузивна гала-вечер каде што солистите и ансамблите на НУ „Танец“ ќе изведат петнаесетина антологиски песни од нејзиниот богат изворен, но и авторски репертоар, а ќе бидат прикажани и вредни архивски материјали поврзани со животот и делото на чествуваната уметница.

Васка Илиева (1923 – 2001) е една од најпознатите македонски изведувачки на народна музика. Оваа знаменита скопјанка својата музичка кариера ја почнува во 1950 година токму во Државниот ансамбл за народни игри и песни „Танец“. И денеска нејзините изведби на песните: „Земјо македонска“, „Имала мајка“, „Излегол Невен Пејо“, „Аир да не сториш мајко“, „Сестра кани брата на вечера“ се македонски песнопоен белег со трајни вредности за македонската културна историја.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе