„Статуафест“ – уличен уметнички фестивал за живи статуи

од admin_kult

Под мотото „Голема брзина на стоењето“, денеска и утре, со почеток во 18:30 часот, на улица „Македонија“ во Скопје ќе се одржи седмото издание на уличниот уметнички фестивал за живи статуи „Статуафест“.

Целта на годинашниот фестивал за улични живи статуи „Статуафест“ е да се каже „стоп“ на синдромот на брзо живеење.

Артистите кои ќе настапуваат на годинашниот фестивал се од продукцијата „Театроск“, организатор на фестивалот, што е поддржан од Министерството за култура.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе