Со концерт на „Полифонија“, отворени годинашните „Есенски музички свечености“

од admin_kult

Со концертот „20 години Полифонија“ на оркестарот „Полифонија“, вчера во Националната опера и балет започна годинашното издание на манифестацијата „Есенски музички свечености“.

Дригент на концертот беше Иван Еминовиќ, а гости солисти беа Горан Начевски, Александра Коцевска и Raffaele D’angelo од Потенца, Италија.

Солисти од „Полифонија“, пак, беа Сања Шуплевска, Јанинка Невчева, Орце Ицковски, Михајло Михајловски и Денис Димовски.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе