„Скопје во пет и седумнаесет“: Осветлување на историјата преку светлосни уметнички инсталации

од admin_kult

Вчеравечер спектакл од светлина и креативност го исполни вечерното небо над Скопје. Точно во 20:00 часот, креативниот тим на „Скопје лајт арт дистрикт“ иницираше серија неверојатни аудиовизуелни инсталации, ласерски проекции и 3Д-мапирања на Поштата, Телекомуникацискиот центар, Скопското кале и високите кули во Карпош 1 и 2.

Инсталациите дадоа илустративен приказ на катастрофалниот земјотрес од 1963 година и на процесот на реконструкција што следуваше. Покрај овие изложби, беа емитувани и значајни пораки од Маршалот на Југославија, Тито, меѓу кои и неговата позната изјава од 27 јули 1963 година: „Скопје доживеа невидена катастрофа, но Скопје повторно ќе го изградиме со помошта на целата наша заедница, тоа ќе стане гордост и симбол на братство и единство, на југословенската солидарност“.

Паралелно, на видеоѕидовите на плоштадот „Македонија“, Националната опера и балет и на трговскиот центар „Ист гејт“ беа проектирани филмски извадоци од „Филмски новости“. 

Во организација на Министерството за култура и Владата на Република Северна Македонија, овој настан е дел од поширокиот културен проект „Скопје во пет и седумнаесет“. Преку овие културни потфати се одбележува 60-годишнината од катастрофалниот земјотрес, потсетувајќи нѐ на историската издржливост на Скопје.

Скопје не заборава – Скопје се сеќава! 

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе