„Северна Македонија во фокусот“ со шест филма на 30. Фестивал на европскиот филм на Палиќ во Суботица

од admin_kult

Во рамките на јубилејниот 30. Фестивал на европскиот филм на Палиќ, кој ќе се одржи од 15 до 21 јули во Палиќ и во Суботица, ќе бидат претставени селекциите „Северна Македонија во фокусот“ и „Новиот унгарски филм“.

Како што информира дописникот на МИА од Белград, во селекцијата „Северна Македонија во фокусот“ ќе бидат прикажани шест филма: „Чисто човечки“ на Игор Иванов, „Најсреќниот човек на светот“ на Теона Стругар Митевска, „Исцелител“ на Ѓорѓе Ставрески, „Мими“ на Даријан Пејовски, „Снежана на крајот мора да умре“ од Кристијан Ристески и „Сестри“ од Дина Дума. Филмовите ќе се прикажуваат во временскиот перод од 16 до 21 јули, а програмата се реализира во соработка со Агенцијата за филм на Северна Македонија.

Фестивалот има цел да ги претстави најквалитетните достигнувања на современата европска кинематографија и да ја негува традицијата на авторскиот и на уметничкиот филм со цел да придонесе за културниот живот на целиот регион. На годинашното издание на Фестивалот се очекуваат над 150 филмски професионалци од земјава и од странство.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе