Светска премиера на „Македонисимо“ на Симон Трпчески и пријателите во Виена

од admin_kult

На големата сцена на најпрестижната концертна сцена во глобални рамки, „Музикферајн“ во Виена, Австрија, вечер (2 март) ќе се одржи светската премиера на оркестарската верзија на проектот „Македонисимо“ на Симон Трпчески и пријателите.

Во аранжман на Панде Шахов, бисерите на македонската традиционална музика ќе ги изведе добро познатиот квинтет во чиј состав, покрај Трпчески, се и Александар Краповски, Александар Сомов, Хидан Мамудов и Влатко Нушев, заедно со австрискиот оркестар „Тонкунстлер“, под диригентската палка на маестро Јутака Садо од Јапонија.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе