Роденденски концерт на оркестарот на Филхармонија

од admin_kult

Оркестарот на Филхармонијата, утре, четврток 24.11.2022 г. со почеток во 20 часот, ќе го одржи концертот насловен „Азно“ со кој ќе одбележи 78 години од формирањето на институцијата.

На роденденскиот концерт како солист ќе настапи Кирил Трусов, еден од најдобрите виолинисти на светската музичка сцена во моментов, а солистка е и македонската обоистка Гордана Јосифова Неделковска. Диригент е маестро Борјан Цанев, а на програмата се дела од Јохан Себастијан Бах, Макс Брух и П.И.Чајковски.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе