Промоција на Зборник на трудови „Антево дело”

од admin_kult

Во фоајето на НУ Центар за култура „Трајко Прокопиев”  во Куманово, денеска (понеделник, 19 јуни), со почеток во 19:00 часот, ќе се одржи промоција на Зборник на трудови „Антево дело”. Печатењето на Зборникот е реализирано во рамките на Меѓународната поетско-културна манифестација „Анте Поповски-Антево перо”.

Промотор ќе биде проф. д-р. Кристина Николовска, која ќе одржи и беседа за великанот Анте Поповски.

Посетителите ќе имаат можност да проследат видео материјали со кус рецитал на Анте Поповски и снимки од негови песни во интерпретација на артистите Софија Гогова Врчаковска и Игор Џамбазов.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе