Почина Ристо Стефаноски, театролог, долгогодишен театарски работник и театарски историчар

од admin_kult

Денеска почина Ристо Стефановски, долгогодишен директор на Драмски театар Скопје, театролог, театарски работник и театарски историчар. Под негово раководство, Драмски театар Скопје го остварува најголемиот подем потврден од најпрестижните театарски фестивалски награди и признанија.

Од 1983 година Ристо Стефановски е генерален директор на Македонскиот народен театар во Скопје. Автор е на бројни книги од областа на театарската дејност, а добитник е на мноштво награди, меѓу кои и Одликување на Француската влада.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе