Поетско матине по повод 18. роденден на македонскиот КИЦ во Софија

од admin_kult

Денеска, 27 април, во КИЦ на РСМ во Софија се одржа поетско матине по повод 18-тиот роденден на Центарот.

Членови на ДПМ, предводени од претседателот Христо Петрески, претседателката на Собранието на ДПМ Кристина Николовска и членот на претседателството на ДПМ Бранко Цветковски, читаа своја поезија.

Преводот на бугарски јазик го читаше Георги Георгиев-Антика, кој изведе и популарна македонска музика на пијано. Беа присутни познати бугарски поети и пријатели на КИЦ-от а настанот го отвори директорот на КИЦ на РСМ во Софија, д-р Сашко Насев.

Како гостинка на настанот, бугарската поетеса Маја Манолова прочита своја песна посветена на Скопје, а Кристина Николовска имаше краток перформанс на пијано.

На ова поетско матине можеа да се сретнат поетите Димитар Христов, Антон Баев, Тања Попова, режисерите Дарко Милошовски, Владлен Александров, сликарите Маријан Ѕин, Иво Пецов, музичарите Султана Марковска, Манол Михајлов, издавачот Пламен Тотев и други гости.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе