Платформата за одржлив развој „Лице в лице“ и Борче Стаменов се добитници на државната награда „Мето Јовановски” за 2023 година

од admin_kult

Платформата за одржлив развој „Лице в лице“ и Борче Стаменов од иницијативата „Донирај компјутер“ се годинашни добитници на државната награда „Мето Јовановски”, која е највисоко признание за долгогодишни остварувања во областа на промоцијата, заштитата и унапредувањето на човековите права.

Претседател на Одборот за доделување на државната награда „Мето Јовановски” е Александра Цветановска.

Наградата на добитниците ќе им биде врачена на 10 декември (недела) во 12 часот во Собранието на Република Северна Македонија.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе