Отворена изложбата „Варијации на мазгите“ во Истанбул

од admin_kult

Во Македонскиот културно-информативен центар во Истанбул синоќа е отворена изложбата „Варијации на мазгите“ (Mule Variations), на која се претставени делата на Владимир Лукаш, Вук Митевски и Ѓорѓе Јовановиќ.

Оваа иновативна мултимедијална групна изложба е дел од програмата на Асоцијацијата за култура ИКОН и Министерството за култура на Северна Македонија, ги истражува темите на хуморот, гротеската и социо-политичката критика.

Уметноста на Владимир Лукаш е одличен спој на каприциозност, хумор и длабока симболика, вклопена во неговите ликовни скици. Вук Митевски е уметник чија практика опфаќа скулптура, сликарство и анимиран филм. 

Делата на Ѓорѓе Јовановиќ се доказ за трансформативната моќ на колажот и цртежот, под длабоко влијание на дадаистичката и надреалистичката традиција. 

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе