Отворање на изложбата „20 години Арт поинт Гумно“ во Скопје

од admin_kult

Големата ретроспективна изложба на дела од постојаната колекција на „Арт поинт Гумно“ од с. Слоештица, Демир Хисар, што летово беше поставена во Битола, од 22 ноември до 2 декември ќе биде поставена во Младинскиот културен центар (МКЦ) во Скопје.

Отворањето ќе биде во 20:00 часот. За активностите на уметничкото гумно ќе говори младата македонска писателка, уредничка и преведувачка, Јулијана Величковска.

Во рамките на изложбата, посетителите ќе може да видат 65 слики, скулптури, фотографии на уметници од 20 земји од светот.

Проектот, кој е поддржан од Министерството за култура, се реализира во соработка со МКЦ – Скопје.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе