Новоформираното дуо „Дармар“ со концерт во Свети Наум

од admin_kult

Дуетот за гитара и хармоника „Дармар“ на 30 септември во манастирскиот комплекс „Свети Наум“ во Охрид ќе го одржи својот прв концерт – „Вечер за паметење“. Специјален гостин како вокална придружба ќе биде Андријана Јаневска. 

Дуетот го сочинуваат гитаристот Дарко Багески од Северна Македонија и хармоникашот Марко Хатлак од Словенија, кои студирале на Високата школа за музика „Франц Лист“ во Вајмар, Германија, и имаат богата солистичка кариера на меѓународната сцена.

Ова е нивен прв официјален концерт како дует „Дармар“.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе