Недела на франкофонски филм во Кинотеката

од admin_kult

Со проекција на романскиот филм „Радио Метроном“, в четврток (23 март) во 20:00 часот, Кинотеката на Северна Македонија ќе ја започне манифестацијата „Недела на франкофонски филм“.

Филмот е во режија на Александру Белк, а главните улоги ги толкуваат Мара Бугарин и Себан Лазаровици.

Настанот, кој е во рамките на месецот на франкофонијата, е во организација на: Амбасадата на Франција и Францускиот институт во Скопје, Амбасадата на Романија и Романскиот културен институт, Амбасадата на Швајцарија, Амбасадата на Белгија во Софија и Валони-Брисел интернационал, Амбасадата на Луксембург и Кинотеката на Северна Македонија.

Сите филмови се со превод на македонски јазик.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе