Научен собир „Млади македонисти”

од admin_kult

Денеска и утре (29 и 30 мај) на Филолошкиот факултет „Блаже Конески“ во Скопје ќе се одржи 12. Научен собир „Млади македонисти“ – конференција во чест на проф. д-р Лилјана Минова-Ѓуркова.

На собирот е најавено учество и на странски млади македонисти кои, како што нагласуваат организаторите, за македонскиот јазик, литература и култура се приврзаа на лекторатите по македонски јазик на странските универзитети и на нашите летни и зимски школи.

„Дел од нивните истражувања кои ќе ги презентираат се поттикнати со лекторската настава“, потенцира организаторот.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе