Музејот на Град Скопје гостува во Народниот музеј на Србија со изложбата „Темната страна на римската историја“

од admin_kult

Масовна гробница со посмртни останки на околу двесте луѓе откриена во југоисточната некропола на Скупи е тема на изложбата „Една слика на темната страна на римската историја. Скупи – масовна гробница“, со која Музејот на Град Скопје од денеска гостува во Народниот музеј на Србија во Белград.

Истражувањето на гробницата и реализацијата на изложбата се резултат на сеопфатна работа на мултидисциплинарен тим од Музејот на Град Скопје, Археолошкиот музеј на Македонија и Институтот за судска медицина, криминологија и медицинска стоматологија.

Изложбата на Музејот на Град Скопје во Народниот музеј на Србија во Белград, која ќе биде отворена цело лето, се одвива во рамките на програмата за работа на двете држави за периодот 2022 – 2025 година како дел од проектот „Отворен Балкан“.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе