МНТ со претставата „Народен непријател“ гостува во Р Србија

од admin_kult

Македонскиот народен театар вечер на сцената „Бора Станковиќ“ во Врање ќе ја одигра претставата „Народен непријател“, по текст на Хенрик Ибзен, во режија на Нина Николиќ.  МНТ  е дел од овогодишниот XLII интернационален театарски фестивал „Борини позоришни дани“, на покана од селекторот на фестивалот Слободан Савиќ (театарски критичар и уредник на РТС), каде што во официјалната програма од селектирани 70 претстави, одбрана е и претставата „Народен непријател“.

Фестивалска програма ќе трае од 21 до 28 октомври под слоганот „Театарот во трауматизираното општество“, а ќе учествуваат и театарски куќи од Србија,  Хрватска и од Романија.

Во претставата играат: Никола Ристановски, Звездана Ангеловска, Дарја Ризова, Јана Вељановска, Лана Грпчевски, Благој Веселинов, Петре Арсовски, Сашка Димитровска, Александар Михајловски, Нино Леви и Григор Јовановски.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе