Министер

од admin_kult

Зоран Љутков

Биографија 

Зоран Љутков е дипломиран драмски актер. Дипломирал актерска игра на Факултет за драмски уметности во Скопје, Македонија

На позицијата Министер за култура и туризам доаѓа од Драмски театар Скопје каде покрај ангажманот како актер од прва категорија,  ја извршувал и функцијата уметнички раководител во периодот од 2010 до 2014 година.

Покрај настапите на матичната сцена, настапувуал и на сцените на останатите национални установи и независни сцени во Македонија.

Во периодот од 2009 до 20018 година бил претседател на Организацискиот одбор на Интернационалниот Фестивал на античка драма  „СТОБИ“.

Во периодот од 2014 до 2018 бил извршен продуцент на Меѓународната манифестација „Рацинови средби” во Велес.

Во периодот од 2017 до 2018 бил селектор на драмската програма на НУ „Охридско лето“, Охрид,

Во текот на својот работен ангажман одиграл голем борој на театарски и филмски улоги  за кои има добиено бројни наради и признанија во земјата и надвор од неа:

  • Награда за најдобар млад актер на Македонски театарски фестивал ,,Војдан Чернодрински“, Прилеп;
  • Награда за најдобра машка улога на Интернационален фестивал ,,Гола месечина”, Скопје (2014);
  • Награда за најдобра главна машка улога на Интернационален Фестивал на античка драма  „СТОБИ“, Велес (2021).

Во својата кариера одиграл голем број на филмски и театарски улоги:

ТВ Филм и серии:

Мустафа – Последниот валцер, р. Младен Крстевски, Јаки Вел & МКРТВ, 2000

Томи – Заведени, р. Слободан Деспотовски, Совет за радиодифузија, 2002

Режисерот – Приказна за љубовта и свршувањето, р.Александар Русјаков, ФДУ – Скопје, 2003

Сашко – Сашко и Сашка, р.Драган Вељановски, BOX N0 2, 2005/6

Александар – 9 степени, р.Томи Алексов, Совет за радиодифузија, 2006

Крсто – Транзициони мерки, р. Драган Вељановски, City star, 2006

Судијата Звонко – Преспав, ОХО Продукција 2017-2023

Петар – Бистра вода, р.Јани Бојаџи, Алфа тв. 2023

Поважни театарски улоги:

Џерардо, Девојката и смртта,адаптација и режија на Васил Христов,ТВ21 Скопје 2017

Креонт, Азаборави Херострат, од Григориј Горин, р. Зоја Бузалковска

Клит – Александар, текст и режија Љубиша Георгиевски, ДТС 2009

Ланселот – Змејот од Евгениј Шварц, р. Александар Ивановски, Н.Т. Велес, 2000

Данил Хармс – Случајот Д.Х., Според поезијата на Данил Хармс, р. Владимир Милчин, ДТС, 2000

Петар Верхеновски – Демони, од Достоевски, р.Милчин, МНТ,

Херострат – Да се Клиентот – Во самотијата на памучните полиња, од Бернар Мари Колтес, р. Деан Дамјановски, Н.Т. Велес, 2003

Трималхион – Сатирикон (Големата гозба), според романот на Гај Петрониј Арбитер, р. Кирил Петрески, Н.Т. Прилеп, 2003

Филмски улоги:

Турчин – Прашина, р. Милчо Манчевски, History Dreams Ltd., 2001

Крстоносец – Тајната книга, р. Владо Цветановски, Министерство за култура на Р. Македонија, 2002

Мирче – Резервни делови, р. Дамјан Козоле, Emotionfilm, Ljubljana,2003

Филип – Контакт, р. Сергеј Станојковски, Сектор Филм, 2004

Мирче – Караула, р. Рајко Грлиќ, Сектор Филм, 2005

Славко – Коски, р. Милчо Манчевски, Сенка Филм, 2006

 Началник на полиција – Пепи и муто, Унковски 2016

Зоран Љутков покрај македонскиот, говори и англиски јазик. Оженет е и татко на две деца

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе