Министерката за култура Костадиновска-Стојчевска и светски познатиот диригент Мехта со порака, музиката не познава граници

од admin_kult

Незаборавна вечер исполнета со хармонија, заедништво и срдечни аплаузи го опфати духот на Отворениот Балкан, откако во Скопје заврши серијата концерти по повод 100-годишнината на Белградската филхармонија.

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска и познатиот диригент Зубин Мехта се ракуваа, среде овации и ракоплескања од публиката составена од дипломати, политичари и значајни личности од Северна Македонија, Србија и Албанија.

„Никогаш не може да се потцени моќта на музиката. Музиката е таа што ги зближува луѓето. Кога имавме концерт во Париз, Индиец свиреше со Пакистанец, Сириец музицираше на клавир со Хрват, тоа се различни културни поединци, создавајќи музика заедно, за сите нас тоа претставува огромен успех на единство. Тоа се случува кога одиме на турнеја, тоа се случи и вечерва.“ истакна маестро Зубин Мехта, за способноста на музиката да ги премине границите и да обединува различни култури.

Вибрантната енергија и посветеноста за промовирање на единството во различностите беа очигледни низ публиката, поставувајќи силен спој за претстојната заедничка изложба во Париз.

„Позитивниот прием на оваа серија концерти е јасен показател за нашите колективни напори за промовирање на културното единство и богатото наследство на Отворениот Балкан.“ додаде со восхит министерката Костадиновска-Стојчевска.

Таа очекува продолжување на овој позитивен моментум, покажувајќи го уникатното културно богатство на Отворениот Балкан на европската и светската сцена.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе