Македонскиот филм „Мими“ го отвора „Синедејс“

од admin_kult

Македонска премиера на долгометражниот игран филм „Мими“, во режија на Даријан Пејовски, ќе го отвори годинешното издание на фестивалот на европски филм „Синедејс“, на 7 јули. Филмот е селектиран во СЕЕ-програмата на фестивалот и ќе се натпреварува за една од наградите за кои ќе одлучува жирито, составено од словенечкиот режисер Дамјан Козоле, Диего Апарисио, основач и уметнички директор на кипарскиот фестивал „Квир вејв“, и Ѓулин Устун, продуцентка и раководителка на „Митингс он д бриџ“.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе