Македонскиот КИЦ во Тирана промовираше млади сликари од двете земји

од admin_kult

Во македонскиот Културно-информативен центар во Тирана е отворена заедничка изложба на млади сликари од Република Албанија и од Република Северна Македонија.

Со свои дела се претставија: Риза Зибери, Матео Ордев, Ералд Незај, Ренид Тосуни, Самела Балази, Ерисаида Веизај, Беса Мустафаи, една нова генерација уметници, ослободена од историски тежини.

„Независно што сношти беше врнежлива ноќ во Тирана, имаше многубројна млада публика, која возбудено доаѓаше во нашиот КИЦ да ужива во убавините на овие млади уметници. Сликарите се претставија со по 3 слики, а најмладиот од нив, Матео Ордев, има 12 години“, изјави директорот на македонскиот КИЦ во Тирана, Златко Ориѓански.

Ориѓански најави дека наскоро, во организација на Културно-информативниот центар во Тирана, во главниот град на Албанија ќе гостува Битолскиот театар, со што за првпат во историјата на двете земји ќе биде изведена претстава на македонски јазик.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе