Крушево – Град на културата за 2023 година

од admin_kult

По повод почетокот на културната манифестација „Град на културата“, денеска (22.5.2023 г.), со почеток во 14:00 часот, пред споменикот „Македониум“ (во зависност од временските услови – „Спомен-куќа на Тоше Проески“) во Крушево, ќе се одржи прес-конференција.

На прес-конференцијата за почетокот на манифестацијата „Град на културата 2023“ која годинава ќе се одвива под мотото „Крушево – жив споменик на културата“, и за програмските содржини ќе говорат министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска и градоначалникот на Општина Крушево, Томе Христоски.

Манифестацијата „Град на културата“ ќе започне на 26 мај 2023 г. со настан кој ќе ја најави годината на културна фузија на Крушево.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе