Концерт на Скопскиот дувачки квинтет во КИЦ – Истанбул

од admin_kult

Во организација на Културно-информативниот центар на Република Северна  Македонија во Истанбул вечер, 23 ноември, во 19:00 часот, концерт ќе одржи Скопскиот дувачки квинтет.

На програмата се дела од: Фаркаш, Хајдн, Бизе, Прокопиев, Смокварски…

Квинтетот го сочинуваат познати уметници членови на Камерниот оркестар „Скопски солисти“, на Филхармонијата и на Националната опера: Марија Јакимовска – флејта, Васил Атанасов – обоа, Ристо Ѓоревски – кларинет, Орце Ицковски –  фагот, Александар Гошев – хорна.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе