Камерниот оркестар од Битола со млади уметници ќе одржи концерт во чест на маестро Кире Костов

од admin_kult

Со концерт на Камерниот оркестар од Битола и 11 млади интерпретатори, вечер почнува реализацијата на проектот „Летај галебе“ – посветен на творештвото на маестро Кире Костов. 

Според организаторите, настанот ќе биде одлична можност за промоција на македонското музичко наследство, низ модел адаптиран за сите генерациски структури, со цел зачувување и негување на автентичниот македонски мелос, низ интерпретација на младите изведувачи од земјава.

Музичкиот настан, што ќе се одржи во Центарот за култура, е увертира на проектот од национален интерес „Летај галебе“.

Во рамките на проектната платформа „Летај галебе“, што ќе трае од јуни 2024 до април 2025 година, кон крајот на годинава е предвидена и пригодна промоција на книгата – Омаж за ликот и делото на легендарниот композитор, а веќе следната година и гала-концерт на еминентните изведувачи во земјава, со Моцартов состав, во Националната опера и балет.

Иницијатор на проектната платформа „Летај галебе“ е сопругата на маестро Костов, Кармен Костова. 

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе