Ин мемориам: Почина познатиот музичар саксофонист Ферус Мустафов

од admin_kult

По кратко боледување во Скопје, на 72 годшна возраст почина легендата на ромската музика, познатиот музичар и саксофонист Ферус Мустафов.

Ферус Мустафов е роден во Штип во 1950 година, во ромско семејство на музичари. Неговата професионална кариера започнала на седумнаесет годишна возраст, додека студирал виолина и кларинет во локална музичка академија. За тоа време, тој бил поканет да оди на турнеја со група предводена од Тома Чрчев, а успехот на турнејата го натерал да се откаже од академското учење за да стане професионален музичар.

Подоцна станал директор за музичко програмирање на ромски јазик за Радио телевизија Скопје и се здобил со меѓународна публика преку изданијата на албумите на светските музички записи како што се Глобус Стил и Тропски. Настапуваше во голем број земји во светот и снимил десетина албуми, главно со инструментални композиции.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе