Изложба на фотографии од Ерина Богоева во МКЦ

од admin_kult

„Македонските архитектурални скулптури“ е насловот на изложбата на фотографии од Ерина Богоева која беше отворена синоќа во Галеријата 2 во Младинскиот културен центар.

Монументалистичката архитектура е присутна не само во главниот град туку и во целата држава и таа досега ретко била предмет на истражување, фотографирање и презентирање. Преку фотографиите, Ерина Богоева ја прикажува оваа архитектура во целосната нејзина скулптурност, комплетно извадена од временскиот и просторниот контекст.

Изложбата е поддржана од Министерството за култура и од Младинскиот културен центар и е од продажен карактер.

Изложбата ќе биде отворена за посетителите до 15 октомври 2023 година.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе