Изложба на Ферди Булут во КИЦ – Битола

од admin_kult

Академскиот сликар Ферди Булут на 20 септември, со почеток во 18 часот, ќе има самостојна изложба со наслов „Широк сокак во боја“ во просториите на КИЦ (Офицерски дом) во Битола.

Авторот појаснува дека станува збор за циклус визуелни решенија презентирани преку женското битие, односно преку визуелен приказ на жената со користење на постапката осветлување, наспроти колористичната симбиоза на композициите.

Проектот се реализира со поддршка од Министерството за култура во рамките на проектот „Култура во лето“.

Ферди Булут е македонски сликар од помладата генерација. Изложувал дома, но и во Австрија.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе