Изложба на Дејан Иванов – Маргуш во Софија

од admin_kult

Изложбата „Космички пејзажи 2“ на македонскиот ликовен уметник Дејан Иванов – Маргуш ќе биде претставена пред софиската публика на 15 јуни (среда), со почеток од 18:00 часот. Изложбата, која содржи 20-тина ликовни дела,  во присуство на авторот, ќе биде претставена во  концертната сала на Националениот музеј „Борис Христов“.

Од КИЦ-Софија информираат дека ликовните дела, кои беа создадени пред пандемијата, претходно беа претставени во Пловдив, а сега можат да се видат и во Софија, се до 30 јуни.

Дејан Иванов – Маргуш е роден во Скопје во 1979 година. Дипломирал на Факултетот за ликовни уметности во Скопје во 2005 година, во класата на проф. Јован Шумковски и проф. Рубенс Корубин. Имал самостојни изложби во повеќе градови низ државава, а исто така изложувал и во Србија, Германија и во Бугарија. Учествувал на многу групни изложби во Северна Македонија, Србија, Хрватска, Чешка, Франција и САД.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе