Изложбата „Градец – 10 години археолошки истражувања“ во Градскиот музеј на Крива Паланка

од admin_kult

Во галеријата на Градскиот музеј во Крива Паланка се изложени артефакти, фотографии, археолошки и историски материјали, дел од десетгодишните археолошки истражувања на локалитетот Градец, Кривопаланечко, каде што тим истражувачи работеа посветено во изминатата деценија, пронаоѓајќи значајни артефакти од праисторијата до средниот век.

Од Музејот велат дека Градец сублимира една богата збирка артефакти од различни историски времиња.

Според директорот Драган Величковски, локалитетот може да се смета за 10 –15 отсто истражен, така што останува, како што нагласи, да се продолжи со посветената работа и во иднина.

Локалитетот Градиште се наоѓа во село Градец, на падините на планината Билино, во палеовулканската област Градечки Чуки, стара над 30 милиони години вулканска структура.

Изложбата ќе биде отворена до 15-ти следниот месец.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе