Изведба на детската претстава „Петар Пан – Големата битка“ во Струга

од admin_kult

Професионални актери и аматери од Куманово, Прилеп и Струга вечер ќе ја изведат театарската претстава за деца и младинци „Петар Пан- Големата битка“ на отворено, на местото викано „Кајакарско“ во Струга.

Претставата, како што информира Здружението за култура и уметност Арт Манија од Куманово, е адаптација на сегмент од истиоменото дело на Џејмс Метју Бари и на интересен, хумористичен и автентичен начин како наративно, така и визуелно ја прикажува битката помеѓу бандата на капетан Кука од една страна и Петар Пан со Венди, Џон и Мајкл од друга страна.

Актерскиот тим го сочинуваат: Ѓорѓи Крстески, Дарко Карбески, Мишо Димитриjевски, Чедомир Митевски, Виолета Лазароска Куцуловска, Иларија Гулеска, Андреј Мандоски, Александар Мандоски, Милко Нестороски, Викторија Попоска и Евгенија Узунова.

Претставата е во соработка со НУЦК „Браќа Миладиновци”, Струга и кајакарскиот клуб „Црн Дрим“ од Струга.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе