Започна 9. издание на фестивалот „К’ту фест“ во Струга

од admin_kult

Интернационалниот уметнички фестивал „К’ту фест“ („K’tu Fest“), кој го организираат Олса и Џеладин Пошка, ги отвори вратите за уметниците. На ова 9-то издание на фестивалот, што се одржува во Струга, од 18 до 21 септември, ќе бидат претставени театарски дела од домашни и странски автори.

На отворањето на фестивалот се обрати и Афет Јашари, советник во кабинетот на министерката за култура, кој го истакна значењето на овој фестивал и можноста за интензивно претставување на културни содржини пред публиката во Струга.

Овој фестивал има меѓународен карактер и за време на фестивалски денови предвидено е претставување на уметници од Албанија, Косово и Северна Македонија.

Фестивалот „К’ту фест“ е поддржан во програмата за поддршка на проекти од национален интерес на Министерството за култура.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе