„Европски сон“ премиера на Тетовски Театар

од admin_kult

Тетовски Театар вечерва од 20:00  часот премиерно ќе ја изведе претставата „Европски сон“ по текст на Јетон Незирај, а во режија на Блерта Незирај.

 Главните улоги во претставата ги толкуваат Арлинд Селими, Бурхан Амити, Јетмир Арифи, Линда Шабани, Мерита Лимани Мустафа и Шкумбин Зеќири.

Претставата ќе се игра на големата сцена во Центарот за култура „Иљо Антески-Смок“, а утре (23 јуни) исто така од 20 часот е репризата.

Режисерката Незирај студирала театарска режија на Универзитетот во Приштина (БА), а магистрирала на Универзитетот во „Свети Кирил и Методиј“ во Скопје.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе