Државниот секретар Азири ја посети изложбата на Г’зим Аземи во домот на АРМ

од admin_kult

Во текот на вчерашниот ден државниот секретар на Министерството за култура на Република Северна Македонија г-дин Валмир Азири учествуваше на отворањето на изложбата „Класик“ на сликарот Г’зим Аземи.

Изложбата беше реализирана во фоајето на Центарот за култура во Тетово., а пораката што ја пренесува преку изложените дела, покажа дека класичната, традиционалната уметност се вредност и принципи врз кои ќе се градат темелите на нашето општество.

Вредностите кои сликарот ги издвојува преку своите слики се и лицето на класичната музика, по теркот на големите мајстори кои ги поставија темелите на класичната музика како: Бетовен, Чајковски, Моцарт но сепак не ја забораваат изворноста на класично албанско птаре, големиот Нехмије Пагаруша и многу други.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе