Во Филхармонијата концерт за деца

од admin_kult

Оркестарот на Филхармонијата в среда во 12 часот премиерно ќе го изведе концертот за деца „Оловното војниче“ на музика од македонскиот композитор Филип Иванов. Диригент е Борјан Цанев, а наратор, актерот Мартин Јордановски.

Премиерната изведба на ова музичко дело од Филип Иванов, инспирирано од фантастичниот наратив на Андерсен, децата ќе ја проследат преку организирана посета од основните училишта.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе