Во НУБ „Свети Климент Охридски“ ќе се обележи патронот и 77 години од основањето на установата

од admin_kult

Националната и универзитетска библиотека „Св. Климент Охридски“ – Скопје, денеска (7 декември) со свечена програма, ќе го одбележи својот патрон Свети Климент Охридски и 77-годишнината од основањето.

Од Библиотеката информираат дека е превидена богата програма, во чии рамки ќе биде полжено цвеќе во дворот на установата, пред споменикот на Свети Климент Охридски, а ќе се обратат и в.д. директорката на Библиотеката, Јелисавета Костадинова и на амбасадорот на Народна Република Кина,  Кина Џанг Ѕуо. Проф. д-р Анета Серафимова ќе одржи беседа, а традиционално ќе бидат доделени и јубилејните награди за вработените во НУБ „Св. Климент Охридски”, како и наградата „Библиотека на годината”. Подготвена е и интерактивна изложба „Портрети“.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе