Во Брисел отворена изложба на Киро Урдин под наслов „100 мали слики“ 

од admin_kult

„100 мали слики“ е насловот на изложбата на нашиот мултимедијален уметник и филмски режисер Киро Урдин отворена во галеријата „Марк Минјау“ во центарот на Брисел.

Како што јавува дописникот на МИА од Брисел, станува збор за инсталација што ги соединува цртежот и сликарството, која подоцна ќе биде поставена и во изложбени галерии во Њујорк и во Токио.

Изложбата ќе трае до 4 февруари.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе