Вечер во Битола мултимедијален проект за градската култура

од admin_kult

Во рамките на манифестацијата „Илинденски денови“, вечер (25 јули), со почеток во 20 часот, ќе биде претставен мултимедијален проект за градската култура, кој вклучува: настап на Ансамблот „Македонија“, отворање изложба и изведба на музички перформанс.

Активностите ќе се одржат во фоајето и на катот од Офицерскиот дом.

На изложбата ќе бидат прикажани костими од периодот на Ала Франга со потекло од крајот на 19 и почеток на 20 век, елементи од облека што се носеле во градовите Битола, Прилеп и Скопје.

Од музичката култура ќе има презентација на чалгиската традиционална култура претставенa преку песните и ората кои биле на репертоарот на повеќе градски центри сѐ до почетокот на 20 век.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе