Велес, центар на европската стрип-сцена

од admin_kult

Македонскиот стрип центар од Велес од 23 до 27 август ќе биде домаќин на традиционалниот 20. Меѓународен стрип-салон „Велес 2023“ – 5. Стрип-колонија.

По повод јубилејот, Томе Трајков, програмски координатор на СЦМ,  потсети на  меѓународниот стрип-конкурс, на кој годинава за најдобар е прогласен стрипот „PIG OUT“ на стрип-мајсторите: Милорад Вицановиќ-Маза, Аљоша Томиќ и Марко Стојановиќ. Тој информираше и дека по повод јубилејот, на 25.8.2023 ќе биде организирана посебна тематска изложба „20 години Меѓународен стрип-салон“, на која ќе бидат изложени плакати од сите стрип-салони организирани досега.

Инаку на колонијата ќе учествуваат 12 стрип-автори од земјите од Вишеградската  група: Полска, Словачка, Чешка и Унгарија, а за време на нивниот престој е планирано и потпишување на меморандум за соработка со стрип-земјите од Западен Балкан присутни на колонијата.

Настанот се реализира со поддршка од Министерството за култура, Интернационалниот вишеградски фонд, Western Balkan fund и Општина Велес.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе