„Бесконечност“ – изложба на Ирена Паскали во Крива Паланка

од admin_kult

Во Градскиот музеј во Крива Паланка вечер во 20:00 часот ќе биде отворена изложбата „Бесконечност“ (Infinity) од реномираната македонска уметница Ирена Паскали. Таа ќе се претстави со мултимедијален проект – инсталација во простор, видео и фотографија. Куратор на изложбата е Ѓорѓи Костовски, историчар на уметноста.

Ирена Паскали живее и работи во Келн, Германија. Има реализирано многубројни самостојни изложби и учествувала на многубројни меѓународни групни претставувања. Работи во повеќе уметнички медиуми, како видео, фотографија, цртеж и експериментален филм.

Иложбата „Бесконечност“ се организира во рамките на манифестацијата „Крива Паланка – град на културата за 2024“.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе