Ансамблот „Македонија“ одбележува 10 години од основањето

од admin_kult

Ансамблот „Македонија“, кој е претставник на македонската традиционална култура, годинава одбележува една деценија од своето постоење.

По повод овој значаен јубилеј, во тек е реализацијата на проектот „10 години Ансамбл Македонија“, во чии рамки досега беа одржани целовечерни концерти во Скопје, Гевгелија, Неготино, Крива Паланка и во Битола. На фестивалот „Илинденски денови“ во Битола беше реализиран и мултимедијален проект за градска култура на кој беше прикажана традиционалната култура од повеќе градски центри во државава.

Проектот „10 години Ансамбл Македонија“ се реализира со поддршка од Министерството за култура.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе